SON DAKİKA

Gemlik haberci –  Gazetesi – Yerel haber

Gemlik Gübre iki Kuruşu Çok görüyor

Gemlik Gübre iki Kuruşu Çok görüyor
Bu haber 29 Eylül 2017 - 15:33 'de eklendi ve 3.790 kez görüntülendi.

Bizler 2005 yılından bu yana Yıldırım Holding Gemlik Gübre Sanayii A.Ş Güvenlik Teşkilatında fabrika bünyesinde çalışan Güvenlik Görevlileriyiz.
01.03.2016 tarihinde Petrol-iş sendikasına üye olarak TC Anayasımızın bizlere tanımış olduğu haklardan yararlanmak istedik.
Sendikaya üye olmamızdaki amacımız ise yıllarca düşük miktarlarda olan maaşlarımızın iyileştirme yapılarak düzeltileceği sözlerinin verilmesi ama hiçbir değişikliğin yapılmaması gibi sebeplerdir.
Ve yaklaşık olarak 1.5 yıldan bu yana sendikalı olarak çalışma ve haklardan yararlanma mücadelesi veriyoruz.
Bu süre zarfında firmamız yetkili ve yöneticileri tarafından sendikalı olarak asla çalıştırılmayacağımız, sendikaya üye olduğumuz için sanki adi suç işlemişiz gibi yaklaşımlarla istifa etmemiz gerektiği defalarca toplantı ve görüşmelerimizde tebliğ edilmiştir.
Hatta bizlere cüz-i miktarda göstermelik bir zam yaparken aynı işi yapan aynı şartlara sahip sendikaya üye olmayan güvenlik görevlilerine bizlerin aldığı zammın 3 katından fazla zam verip bizleri sendikadan istifa etmememiz konusunda cezalandırmışlardır.
Ve ocak 2016 dan bugüne kadar uygulanan adaletsiz maaş uygulamasıyla çalışmaya devam etmekteyiz.
Bizler yapılan uygulamanın kanunlarımıza aykırı olduğu konusunda Gemlik Gübre Sanayii A.Ş ye iki sefer resmi yollarla ihtar yazısı göndermemize rağmen tutumunu değiştirmeyerek Anayasamızın bizlere verdiği hakları tanımamaya devam etmişlerdir.
Firmamıza farklı maaş uygulaması ve geriye dönük haklarımızın çeşitli bahanelerle ödenmemesi konusunda yakın zamanda alacak davası açmış olmamız, halen sendikalı çalışma ve haklardan yararlanma konusundaki kararlılığımız nedeniyle son olarak farklı bir yöntemle bizleri sendika üyeliğinden istifa ettirmeyi amaçlayan bir uygulamaya teşebbüs etmiştir.
Bizlerden beş kişiyi Yıldırım Holding e ait olan Elazığ Eti krom fabrikasına ve beş kişiyi de Dilovası Yılport liman işletmeleri A.Ş. tesislerine olmak üzere toplam on sendikalı arkadaşımızı 6 ay süreyle geçici görevlendirme yaparak yıldırmak istemektedir.
Normal kadromuzun eksik olmasına ve çoğu vardiyaların personel yetersizliği sebebiyle zor çalıştırılmasına rağmen Gemlik Gübre Sanayii A.Ş nin böylesi bir uygulamaya gitmek istemesi tamamen baskı politikası uygulayıp yıldırarak bizleri istifa etmeye zorlamayı amaçlamaktadır.
Ayrıca Yıldırım Holding e bağlı olan ve Gemlik Gübre nin yanında bulunan güvenlik teşkilatı personel sayısı yetersiz olan Gemport liman işletmesi dururken bizlerin uzak illere geçici görevlendirme yapılmak istenmesinin sendikadan istifa ettirmek amacıyla bir yıldırma çalışması olduğu ayan beyan ortadadır.
Her birimiz çoluk çocuk sahibi olan ve düşük maaşlarla aile geçindiren çoğumuz kirada oturan ay sonunu zor getiren dar gelirli güvenlik görevlileriyiz.
Böylesi bir baskı uygulamasına razı olmamız neticesinde 10 kişi olarak işimize son verilmiştir.
Gerekçe olarak ise firmanın grevde olması gösterilmektedir.
Oysa firma grevde olmasına rağmen 7/24 faal olarak çalışmakta idari bölümler bir sürü taşeron firma ve liman çalışmaktadır. Gübreyi yurtdışından getirerek firmada paketlenip satış devam etmekte 4 kapıdan giriş ve çıkışlar faal olarak 7/24 devam etmektedir.
Kaldı ki grev 15 aydır yapılmakta ve bizler bu süre zarfında çalışıyorduk ve grevin tam bitme aşamasında 10 kişiyi birden işten çıkarmanın grev bahane edilerek sendikalı güvenlik personellerini işten çıkarmak olduğu açıkca ortadadır.
Gemlik Gübre Sanayii A.Ş malumunuz üzere işçisiyle çok fazla barışık olmayan tutumları sebebiyle fabrika personeli ile aylarca grevi uzatarak işçisinin maddi sıkıntılara dayanamarak en sonunda istifa etmek zorunda bıraktığı tüm Gemlik halkı ve çalışanları tarafından bilinmektedir.
Bizler bütün baskı politikalarına rağmen sendikadan istifa etmeyeceğimizi, sendikal haklarla birlikte işimize devam etmek istediğimizi ve bu konuda tüm haklarımızı kullanarak davamızdan asla vazgeçmeyeceğimizi siz değerli kamuoyuna duyurur davamızda yanımızda olan bütün kardeşlerimize teşekkür ederiz.
DAVAMIZDAN ASLA VEZGEÇMEYECEĞİZ
VE SENDİKALI OLARAK İŞİMİZE DÖNMEK İÇİN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ DEDİ. 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon Bursa Masaj